Saturday, March 6, 2010

"Palermo, Juventus'u FIAT İşçileri İçin Yenecek"

Yüzlerce işçiyi garip bir statüde çalışmaya ve hatta işsiz bırakılmasına karşı yapılacak eylem hafızam beni yanıltmıyorsa 15 Aralık'da başladı. Bu süre içerisinde bir çok gelişme yaşandı. Yine maalesef tekme tokat dalmanın kibarcası (orantısız güç) kendisini ilk günlerde gösterdi. İşçiler bir çok anlaşılmaz iddia ile suçlandılar. Sonra aldığımız duyumlara göre 20 Şubat'da Ankara'nın göbeğinde, Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen işçiler, öğrencilerle birlikte sabahladılar, sokakları şenlendirdiler. Bu sabahlayan ekibin sayısının 10 bini geçtiği söylenmekle beraber fazla da yaygara yapılmadı. Yunanistan olmanın önüne geçildi..

Bunca olay az sayıda sanatçıdan destek de gördü. Medya görmezden gel(e)medi ama her şeyi de duyurmadı. Sonuçta yargı bir karar aldı ve çadırlar kalktı. Beni bu aşamada en çok sevindiren olay takımım Galatasaray'ın ismini veremeyeceğim ünlü futbolcusunun attığı golden sonra, formasının altından çıkan "TEKEL işçilerine destek" sloganıyla görünmesi ve maçtan sonraki basın toplantısında da bu golü işçilere armağan ettiğini söylemesiydi.

İsmini veremiyorum çünkü bu futbolcu maalesef hiç olmadı. Hadi diyelim ki futbolcularımızın hepsi zengin ailelerden gelmiş olsun ve bu işçilerin yaşantılarını kendilerine uzak bulsunlar. Tepedeki CEO ve yöneticiler de mi düşünemiyor buradan çıkacak "marketing" ekmeğini? Bunu yapacak futbolcu hangi takımdan olursa olsun benim taktirimi toplardı. Örneğin ben çok kazma ve tribünlerle arası bozuk bir futbolcu olsam bunu kesinlikle yapardım. Ya da çok antipatik veya az taraftarlı bir takımın yöneticisi olsam bunu birisine yaptırırdım. Biliyorum biraz turistlere Che tişörtü satmak gibi ama en azından bu olsaydı diyorum. Maalesef olmadı, Türkiye'de. Ama olanı var, İtalya'da...

Futbolu seviyorum ama işin içine böyle şeyler karışınca daha da fazla seviyorum. Başlıktaki sözün sahibi Palermo'lu topçu Fabrizio Miccoli. Juventus futbol takımının en büyük hissedarı, aynı zamanda FIAT'ın patronu. Krizde düşen talepleri gerekçe göstererek 30 bin işçinin çıkarılmasına ve Sicilya'daki fabrikanın kapatılmasına karar verdi. Sendikalar ayaklandı ancak patron "Biz devlet değiliz" diyerek patronluğunu yaptı. Palermo'lu topçu 2 hafta önce maç öncesi şu demeci verdi: "Palermo, Juventus'u FIAT işçileri için yenecek. Bütün sezon hep kazanma azmimiz oldu ve şimdi de olacaktır. Fakat fabrika işçilerinin onlar için kazanmamızı istemelerinden sonra ekstra motivasyonumuz da olacak. Sahada bugün sonuç ne olursa olsun, her şeyimizi vereceğiz. Takım ve toplum olarak biz bu insanların komşularıyız ve bu çoluk-çocuk sahibi insalar fabrikada ömürlerini harcıyorlar". Adam yürekten söylemiş olmalı ki maçta golünü de attı, Palermo işçiler için 3 puanı kapıp gitti, adını en azından Güney İtalyanlar'ın zihnine kazıdı, efsane omaya bir adım daha yaklaştı.

İşbu nedenle, Erman Hoca'ya program yaptırmak veya yaptırmamak marka değeri katamaz ligimize...


No comments: